Płatności za zamówienie można dokonać przez Przelewy24 - podczas składania zamówienia poproś o wygenerowanie i przesłanie linku
Darmowa dostawa od 4 000,00 zł

Krótka historia o tym, jak powstały meble kolonialne

2022-02-10
Krótka historia o tym, jak powstały meble kolonialne

W jednym z poprzednich wpisów zastanawialiśmy się, czy w dzisiejszych czasach styl kolonialny może być dobrym pomysłem. Jednocześnie krótko wspomnieliśmy o tym, od czego wszystko się tak naprawdę zaczęło. Warto byłoby to nieco doprecyzować i pokrótce opowiedzieć o historii zarówno mebli kolonialnych, jak i samego kolonializmu, od którego praktycznie wszystko się zaczęło. Jesteście zainteresowani? W takim razie zachęcamy do lektury!

Ambicja nową modą w Europie

Wszystko zaczęło się w XIX wieku, gdy w Europie następował szybki rozwój gospodarki, a tym samym mieszkańcy tych rejonów za wszelką cenę potrzebowali nowych rynków zbytu. Na „celownik” obrano tak zwane kolonie. Dlaczego? Ponieważ wydawały się atrakcyjne finansowo — umożliwiały inwestowanie kapitału, a na dodatek okazały się „żyłą złota” ze względu na łatwy dostęp do tanich surowców. Oprócz tego w ówczesnej Europie panowała pewna specyficzna „moda” polegająca na okupowaniu innych krain. Uważano bowiem, że ich dzierżenie było ściśle związane z prestiżem i wysokim statusem danego państwa. Jakie tereny stały się najbardziej pożądane? Przede wszystkim Azja oraz Afryka. Co ciekawe, kolonialne „wyścigi” stały się na tyle popularne, że do takich mocarstw jak Wielka Brytania, Francja czy Portugalia dołączyli również nowi „zawodnicy” - Niemcy oraz Włochy. Z kolei prawdziwym punktem kulminacyjnym był schyłek XIX wieku, akonkretniej otwarcie Kanału Sueskiego w 1869 roku, całkowicie rozpoczynający „epokę kolonializmu”.

Z rąk do rąk, czyli kolonializm w Azji

Jednym z kontynentów, które bardzo mocno „odczuły” kolonializm była Azja. Warto dodać, że spośród wszystkich kolonii aż 60% terenów było okupowanych przez Wielką Brytanię. Z kolei zaraz za nią plasowała się Francja. Jednak czy Anglicy skupili się na jakimś konkretnym rejonie? Tak — w dużej mierze na Indiach, w których kultura, kwestie prawne, a nawet i zasady społeczne „wywrócono do góry nogami”. Zmianie uległ sposób rządzenia, gospodarka przez wdrożenie kapitalizmu, a oprócz tego postawiono na… zwyczajny wyzysk. Wielka Brytania bogaciła się na Indiach ze względu na łatwy dostęp do juty, kawy, herbaty czy indygo. W tamtym okresie Anglicy popełnili także ogromny błąd, który… okazał się czymś rewolucyjnym — dla odmiany w pozytywnym tego słowa znaczeniu!

Kolonialne komody, biurka i inne meblarskie dzieła sztuki

Najpierw warto wspomnieć o tym, jaki klimat panuje w Indiach, bo ma to wiele wspólnego z popełnionym przez Brytyjczyków błędem. W tym azjatyckim kraju nie ma 4 pór roku jak w Europie, a wyłącznie 3 — gorąca, deszczowa i sucha. Już w lutym rozpoczynają się fale upałów, za to najwyższe wartości temperatura osiąga w czerwcu — nawet 45°C! Następnie rozpoczyna się pora deszczowa, wyróżniająca się zarówno ciepłem, jak i dużą wilgotnością. No dobrze, ale co to ma wspólnego z meblami oraz samymi Brytyjczykami? Śpieszymy z odpowiedzią!

Przyzwyczajeni do europejskiego klimatu kolonizatorzy z Anglii nie wzięli pod uwagę wilgotności, a jednocześnie rozpoczęli przenoszenie całego swojego majątku w tym… drewnianych mebli. Nietrudno domyślić się, że zupełnie niedostosowane do takich warunków wyposażenie zaczęło zwyczajnie butwieć oraz ulegać niszczeniu. Czy komoda rustykalna i inne elementy zostały przez Anglików porzucone? Nic z tych rzeczy! Zdecydowali się na zamówienie zamiennych części u tamtejszych rzemieślników. Oczywiście indyjska ludność niewiele wiedziała na temat europejskiego wzornictwa, więc produkowane zamienniki wprost obfitowały orientalnymi nawiązaniami. W grę wchodziły liczne zdobienia oraz egzotyczne gatunki drewna. Efekt? Wyposażenie zaczęło wyróżniać się charakterystycznym eklektyzmem, aby następnie w krótkiej chwili rozprzestrzenić się praktycznie na cały świat!

Potencjał płynący z łączenia europejskiego i egzotycznego wystroju docenili między innymi Francuzi, Hiszpanie, Portugalczycy, Holendrzy oraz praktycznie cała reszta kolonizatorów. Czy decydowano się wyłącznie na azjatyckie zdobienia? Absolutnie nie, ponieważ wprowadzano stylistykę pochodzącą z Afryki oraz obu Ameryk! Podsumowując, to właśnie dzięki tak rozległej historii obecnie każdy może dziś kupić szafkę nocną, kolonialne stoliki kawowe albo indyjskie drewniane biurka. Innymi słowy, gdyby nie kolonizacji dziś takie wzornictwo mogłoby nie istnieć!

Zaufane Opinie IdoSell
5.00 / 5.00 2 opinie
Zaufane Opinie IdoSell
2025-01-02
Właśnie odebrałem zamówienie. wszystko ok. Bardzo dziękuję
2024-11-26
Super
pixelpixel