meble kolonialne, loftowe, indyjskie, industrialne, drewniane, z Indii

Infolinia (od 10:00 - 17:00 pn.-pt) : +48 797-963-584

 

Nowoczesny Dom Z Meblami Kolonijnymi - Czy To Możliwe?

 

Autor: Bella-Decor | Data 5.01.2022

 

Czy istnieje osoba, która nie lubi otaczać się pamiątkami ze swoich podróży? Prawdopodobnie nie. Znalezienie dla takich upominków odpowiedniego miejsca to jednak wcale nie taka prosta sprawa. Można się przecież bardzo szybko „zagracić”! Jak do tego nie dopuścić? Z pomocą przychodzi urządzenie mieszkania w stylu kolonialnym. To doskonałe rozwiązanie, pozwalające na estetyczne udekorowanie wnętrza upominkami ze swoich wycieczek — egzotycznymi maskami, obrazami, wazonami i wszystkim innym, czego tylko dusza zapragnie. Jesteście ciekawi, na czym opierają się zasady kolonialnego wystroju? A może już to wiecie, ale zastanawiacie się, jakie są różnice między tym stylem a boho? Jeśli na któreś z tych pytań odpowiedzieliście twierdząco — zachęcamy do lektury, by rozwiać wszelkie wątpliwości!

Wypadki chodzą po ludziach, czyli o tym, jak powstał styl kolonialny

Chociaż czasy kolonializmu już dawno przeminęły, ich „powiew” można obserwować po dziś dzień. Chodzi oczywiście o styl kolonialny, który — wbrew wszelkim pozorom — cieszy się sporą popularnością. Jednak skąd on się wziął i od czego wszystko się zaczęło? Tak naprawdę styl kolonialny powstał… przez przypadek. W momencie, gdy Anglicy zaczęli przenosić swój dobytek na tereny Azji, transportowali również meble. Niestety nowoprzybyli kolonizatorzy nie zwrócili uwagi na znacznie większą aniżeli w Europie wilgotność. Efekt? Meble butwiały, a tym samym „wyspiarze” zaczęli zamawiać zamienne elementy u azjatyckich rzemieślników. Ich produkcje nie były jednak w 100% „europejskie” pod względem wzornictwa, bo cechowały się zdobieniami i wykończeniem typowym dla mieszkańców tamtejszych regionów. Właśnie w ten sposób powstał charakterystyczny dla stylu kolonialnego eklektyzm.

Styl kolonialny we współczesnym mieszkaniu

Mogłoby się wydawać, że coś, co powstało w XIX wieku, musi być przestarzałe, ale nic z tych rzeczy. Styl kolonialny wcale nie musi kojarzyć się z czymś staromodnym i zwyczajnie nudnym. Żeby zaaranżować jedyne w swoim rodzaju wnętrze, które nie będzie odstraszać kiczem, najpierw warto opracować porządny plan. Od czego zacząć i co będzie podstawą takiego pomieszczenia? Biurka kolonialne! Jako że kolonialny wystrój wnętrz kojarzy się z podróżnikami, to trzeba pamiętać o miejscu, w którym każdy będzie mieć okazję zaplanować kolejne wycieczki. Na samym biurku warto z kolei umieścić dodatki — duży globus, drewniane figurki czy ozdobne przyciski do papieru. Równie dobrym pomysłem będzie konsola kolonialna. Najlepszy efekt zostanie osiągnięty wtedy, gdy mebel zostanie przygotowany z egzotycznego drewna pochodzącego z Azji, Afryki bądź Ameryki Południowej. Bogate zdobienia, jakie wyróżniają te sprzęty, pozwolą na nadanie niezwykłego charakteru nawet najbardziej surowemu wnętrzu!

Decydując się na wykończenie wnętrza w kolonialnym stylu, trzeba jednak pamiętać o pewnej zasadzie — w szczególności, jeżeli chodzi o meble. Mianowicie, należy unikać zbyt dużej ilości szaf czy komód. Dlaczego? Ze względu na ich masywność, która mogłaby okazać się nieco przytłaczająca. A co z kolorami? Jeśli chodzi o ściany, warto postawić na odcienie beżu, wanilii, klasycznej bieli czy też czekoladowego brązu.

Kolonializm i boho — takie same, a jednak odmienne

Niektórym osobom może się wydawać, że obie stylistyki są do siebie dość podobne. Czy to prawda? I tak, i nie. Zarówno w jednym, jak i w drugim wnętrzu można liczyć na sporo zdobień, a także wielokulturowych nawiązań pod względem doboru dodatków i dekoracji. W takim razie, w czym tkwi szkopuł? W intensywności kolorów, wzorów, ale też w „szaleństwie” i swobodzie. Styl kolonialny jest klasyczny, a tym samym znacznie spokojniejszy, mniej krzykliwy i stonowany. Bez problemu odnajdą się w nim osoby z zamiłowaniem do podróżowania. A boho? Tu wszystkie chwyty są dozwolone! To artystyczny nieład, dzięki któremu można przygotować wszystko, co tylko w duszy gra! Warto jednak pamiętać o pewnej ciekawostce — meble zarówno pierwszego, jak i drugiego z wymienionych stylów można wykorzystać naprzemiennie. Co to znaczy? Na przykład stoły kolonialne rozkładane nadadzą się również do boho, a szafa vintage do wnętrz przeznaczonych dla każdego obieżyświata.

Jak widać, styl kolonialny nie jest czymś, co nadaje się wyłącznie do starodawnych wnętrz. Nawet w dzisiejszych czasach decyduje się na niego ogromna liczba osób — głównie amatorzy wędrówek i podróży. Drewniane pamiątki, afrykańskie maski, amerykańskie łapacze snów i różnokolorowe pledy, a na samym środku ogromne biurko z palisandru. Właśnie tak można opisać hipotetyczny przykład wnętrza w tym stylu!


Powrót do wszystkich wpisów...

Do góry